Únor
První rok se syrskými uprchlíky: ÚnorCíl: NěmeckoVojtěch Berger, reportér ČRo v Bavorsku
Na fotografii vidíte bavorský Hof, jedno z mnoha míst, kde se migranti pokoušejí o nový začátek. Do města, které leží blízko českých hranic, s počtem obyvatel podobným jako Mladá Boleslav, přišlo v uplynulých měsících víc než 700 uprchlíků. Většinou jsou to Syřané, kteří svou zemi opustili kvůli válce.
Reportér Vojtěch Berger po celý rok 2016 sleduje osudy pěti z nich. Odkud přicházejí a jak se jim v nových podmínkách daří?
Sledujte "migrační krizi" v bavorském Hofu s námi.
ÚnorOkba"Pomáhal jsem uprchlíkům. Teď jsem sám uprchlík"
Okba musel Sýrii opustit. "Stalo se to na jedné služební cestě v Turecku, kam jsem občas jezdil. Přišla mi zpráva, že doma v Sýrii policie zatkla kolegy v mém obchodě a vyslýchala i moji rodinu. Můj otec plakal do telefonu a říkal, ať se nevracím, jinak že dopadnu jako bratr. Nakonec jsme prodali můj obchod a za ty peníze jsem odjel do Evropy."
Jak to bude s Okbou dál?
Tělocvična v Hofu, první domov pro padesát uprchlíků
ÚnorV tělocvičněPrvní střecha nad hlavou
"S ubytováním uprchlíků nemáme problémy," doplňuje ji městská koordinátorka pro uprchlíky Wendy Müller Elliotová. "V Hofu je hodně prázdných bytů. Každý den se mi hlásí majitelé nemovitostí, že by mohli něco pronajmout."
"Co naopak vázne, je azylové řízení, které trvá příliš dlouho, a uprchlíci tak žijí v úplné nejistotě. S tím ale město nic nesvede, je to věc národních úřadů."
ÚnorFida a Jásir"Chceme tu strávit zbytek života"
Jásir (45) dělal v Sýrii tělocvikáře. V Německu je s rodinou od září 2015, přišli "balkánskou" cestou. Kdyby v Německu nesehnal stejné zaměstnání, představuje si malou restauraci, kde by vařil typická syrská jídla.
S Fidou mají dvě dcery, pětiletá se jmenuje Tala a tříletá Bana.
Jak to bude s Fidou a Jásirem dál?
ÚnorDžihád"Lidé teď budou víc proti nám"
Jak to bude s Džihádem dál?
Peter Herold, ředitel knihovny v Hofu
ÚnorV knihovněKlíčem k dobrému soužití je němčina
Březen
První rok se syrskými uprchlíky: BřezenPráce, nový byt i návrat do SýrieVojtěch Berger, reportér ČRo v Bavorsku
Okba zase pomáhá v místním domově pro seniory, bez nároku na odměnu tu pracuje se svou ženou Sibou. Ta se z Německa na skok vrátila do Sýrie navštívit nemocnou matku.
Český rozhlas sleduje příběhy běženců, kteří se snaží začít nový život v Německu. Buďte u toho.
BřezenSibaZpátky za rodinou
Za normálních okolností by v Sýrii byla čerstvou absolventkou přírodních věd, obor chemie. Od loňského října ale žije i s manželem v Německu. Jejich domovské město v Sýrii je Salamíja, na začátku března vzdálené jen pár kilometrů od pozic Islámského státu.
Siba se tam na 10 dní vrátila.
Fotografie od Okby ukazuje Salamíju ještě před válkou.
Jak to bude se Sibou dál?
BřezenOkbaPráce v domově pro seniory
A tak šel do Evropy, celou balkánskou trasou, často pěšky, často v patnáctistupňových mrazech.
Po deseti měsících za Okbou do Německa přiletěla v rámci slučování rodin legální cestou i jeho žena, Siba. Dnes spolu pomáhají ve stejném domově pro seniory, jen každý v jiném patře.
Jak to bude s Okbou dál?
BřezenHofDlouhá cesta na trh práce
BřezenIncident na plovárně
"Tohle vyvolá jenom strach. Určitě tam nebylo všechno v pořádku. Ale takhle nejasné formulace ničemu nepomůžou," kritizuje městská koordinátorka pro uprchlíky Wendy Müller Elliottová článek v novinách i doprovodný obrázek.
Wendy i celá radnice chtějí případ důkladně vyšetřit.
BřezenOkbaCesta do Německa
Okba se na cestu vydal neplánovaně. Při služební cestě v Turecku se dozvěděl, že syrské vládní jednotky obsadily jeho IT obchod. Navíc dříve působil v neziskové organizaci, měl tak nálepku nepřítele režimu.
Jak to bude s Okbou dál?
BřezenFida a JásirPašeráci v Turecku a hlad v Maďarsku
Jak to bude s Fidou a Jásirem dál?
BřezenFida a JásirV novém bytě
Jak to bude s Fidou a Jásirem dál?
Duben
První rok se syrskými uprchlíky: DubenOddechový časVojtěch Berger, reportér ČRo v Bavorsku
Sledujte s Českým rozhlasem po celý rok jejich osudy.
DubenOkba a SibaNáhradní prarodiče a nabídka práce
Christel Kernové tu nikdo neřekne jinak než "babička" Christel. S uprchlíky se seznámila, když jí přišli pomáhat s vyklízením věcí z domu po smrti jejího manžela. Jednou jim sama navrhla, ať jí říkají babičko.
Jak to bude s Okbou dál?
DubenDžihádDen matek
Džihád s dalšími mladými Syřany založil skupinu, která pomáhá ostatním uprchlíkům rozkoukat se v Německu, tlumočit nebo kontaktovat úřady – a právě s nimi nápad uskutečnil.
Jak to bude s Džihádem dál?
DubenDžihádSyrská večeře
Jak to bude s Džihádem dál?
DubenFida a JásirTala ve školce
Jak to chodí, když se syrská holčička dostane do německé školky? A proč chce její matka, aby dcera ve škole dostala základy křesťanství?
Jak to bude s Fidou a Jásirem dál?
Květen
První rok se syrskými uprchlíky: KvětenJako doma?Vojtěch Berger, reportér ČRo v Bavorsku
KvětenTrh práce
Prvních 15 měsíců se před zaměstnáním uprchlíka zkoumá, jestli o stejné pracovní místo nemá zájem některý Němec nebo občan Evropské unie, vysvětluje Jana Kutílková, která na Úřadu práce v bavorském Selbu vyřizuje agendu uchazečů o práci z nedalekého Česka.
KvětenDžihád"Moje generace vidí svoji budoucnost tady."
AKTUALIZACE: Džihád dostal 21. května azyl v Německu, má tam tedy povolení k pobytu na tři roky. Stalo se to dva týdny po této návštěvě našeho reportéra v Hofu.
KvětenFida a JásirMalá pauza
Když všechno půjde podle plánu, měla by starší dcera Fidy – Tala – jít v září do školy. Zatím si na Německo zvyká ve školce.
S Fidou a její rodinou jsme natáčeli od února do dubna, teď si všichni chtějí od mediální pozornosti odpočinout a věnovat se rodinným věcem.
Respektujeme to a věříme, že se s Fidou, jejím manželem Jásirem a dětmi Talou a Banou zase brzo uvidíme.
Červenec
První rok se syrskými uprchlíky: ČervenecDívka z plakátuVojtěch Berger, reportér ČRo v Bavorsku
Siba pomáhá s péčí o seniory v domově důchodců v bavorském městě Hof, kde Radiožurnál celý rok natáčí s ní, jejím manželem Okbou i se skupinou dalších Syřanů. Podívejte se, jak se jim daří a jak tráví letošní prázdniny.
ČervenecOkbaSlužební cesta do Libanonu
V Libanonu Okba spolupracuje na projektu, který syrským uprchlíkům zprostředkuje práci přímo na místě, aby nemuseli migrovat do Evropy. Umí arabsky, anglicky, a teď už i německy – a může tedy tlumočit.
Během služební cesty se Okba dostal do těsné blízkosti syrské hranice. Ke své rodině to tudíž měl jen pár hodin cesty, ale do země, odkud předloni utekl před válkou, vstoupit nemohl.
ČervenecDžihádNa střeše Spolkového sněmu v Berlíně
Na léto si plánoval návštěvu příbuzných ve Švédsku a ve Stuttgartu. Vydal se ale hodně z peněz kvůli zařizování nového bytu, kam se přestěhoval. V původním bytě žil s několika dalšími vrstevníky.
ČervenecFida a JásirPeníze stačí jen na jídlo, ne na výlety
Starší dcera Tala (na snímku) chodí do školky, umí pořád líp německy a v září už půjde školy. Mladší Bana nastoupí do školky v září.
Cestovat v létě nebudou – nemají peníze. Stačí jen na jídlo, ne na výlety.
Září
První rok se syrskými uprchlíky: ZáříDžihád musí odložit svůj sen
Jít na učiliště místo na univerzitu mu poradili němečtí známí. Proč? V Německu platí nový integrační zákon. Uprchlíkům, kteří půjdou do učení nebo začnou studovat, slibuje jistotu, že je stát po dobu studia nevyhostí.
Na univerzitu jeho němčina zatím nestačí, jistější je v angličtině. Tři roky na učilišti to mají změnit.
ZáříSiba: Píše mi spousta uprchlíků
„Píše mi spousta lidí, uprchlíků. Říkají: ‚chci být jako ty‘, a já jsem strašně ráda. Jestli můj příklad pomůže dalším Syřanům, aby našli rychle cestu k Němcům, bude to moc důležitý krok,“ říká Siba.
ZáříOkba: Jsem teď jako každý jiný Němec
Díky tomu si Okba přijde na 1100 eur měsíčně. Když zaplatí nájem a všechny účty, zbude mu tak 500 eur na jídlo, oblečení a další věci. Něco z toho ještě posílá rodině do města Salamíja, vzdáleného jen 20 kilometrů od pozic bojovníků Islámského státu.
Okba dobře ví, co všechno za rok dokázal. „Jsem teď jako každý jiný Němec. Platím daně, platím si své životní náklady sám. Každému se tady můžu podívat do očí.“
ZáříJásir bojuje s němčinou a je bez práce
Jásir v tom zatím plave a je bez práce. Podle manželky Fidy za to může i zdejší kvalita výuky. V učení pomáhají i dobrovolníci, což ovšem znamená kolísavou kvalitu.
„Je to s námi těžké, nejsme obyčejní žáci, jsme už vlastně staří, a tomu se musí přizpůsobit i výuka. Můj manžel Jásir chodil do kurzu, a když jsem se ho za pár měsíců zeptala, co umí, neuměl nic.“
ZáříFida nechce vzít první práci, která se namane
„Můj sen je pořád učit v Německu angličtinu, nechat si uznat diplom ze Sýrie. Všichni mi ale říkají, soustřeď se hlavně na němčinu, bez ní to nikam nedotáhneš. Nechci taky brát první práci, která se namane. Nechci dělat uklízečku. Umím si ale představit rekvalifikační kurz třeba jako kosmetička.“
ZáříCo dokáže dítě po 4 měsících
Jásir s Fidou tak nejspíš brzo dostanou - řečeno s nadsázkou - úplně novou učitelku: svoji starší dceru.
Září Pro Hof nejsou uprchlíci novinkou
„Rozuměli třeba všem formulářům, které bylo potřeba vyplnit, rozuměli zákonům a tak dále. To loňští uprchlíci neumí, integraci komplikuje jazyková bariéra.“
Budoucnost rodiny Jásira a Fidy je tak otevřená. Stejně jako úspěch integrace stovek dalších v celém Hofu. „Většina tehdejších běženců se na pracovní trh dostala, zbývá jen doufat, že to zvládnou i tihle.“
Listopad
ListopadVyučený autolakýrník? Bereme!
ListopadPočáteční euforie odezněla
ListopadVystřízlivění
Leden
První rok se syrskými uprchlíky: Leden 2017Přelomový rok
Během projektu Cíl: Německo se změnila tamní azylová a integrační politika. Mění se i chování samotných uprchlíků. Projděte si všechny zásadní okamžiky z Hofu i z celého Německa.
Leden 2017Co přinesl rok 2016 uprchlíkům v Německu
* Několik teroristických útoků – Würzburg, Ansbach, Berlín, Hannover, Essen. Na různých místech Německa útočili radikální islamisté. Nejhorší byl předvánoční útok kamionem na adventní berlínský trh (12 mrtvých a přes 50 zraněných).
* Zrychlení deportací odmítnutých žadatelů o azyl i zvyšování počtu migrantů, kteří se vrátili dobrovolně (i s finanční podporou Německa). Týkalo se to především migrantů z Balkánu. Na konci roku ale Německo začalo i s deportacemi do Afghánistánu, navzdory tamnímu konfliktu.
* Německá kancléřka Angela Merkelová a její strana CDU utrpěla během roku ztráty v několika zemských volbách. Merkelová ale na podzim oznámila, že chce i počtvrté kandidovat na post kancléřky. Stranický sjezd ji pak potvrdil v předsednické funkci skoro 90 procenty hlasů.
* Německá ekonomika rostla díky uprchlické vlně o 0,3 procenta rychleji. Zjistil to německý Institut pro hospodářský výzkum (IWF). Do budoucna by pozitivní efekt mohl být až 0,7 procenta ročně. Ekonomiku povzbuzují podle IWF výdaje státu na péči o uprchlíky i spotřeba samotných migrantů a jejich domácností.
Leden 2017Co přinesl rok 2016 uprchlíkům v Hofu
* Všichni dostali azyl (na tři roky). Děti chodí do německé školy či školky.
* Všichni mají řadu německých známých, kteří jim pomáhají a neformálně se s nimi setkávají (narozeninové oslavy, kulturní akce,..). Nikdo nežije v sociální izolaci.
* Manželé Okba a Siba (na snímku) mají oba práci. Siba se stala jednou z tváří celostátní vládní kampaně na podporu integrace uprchlíků. Okbu zaměstnala německá nevládní organizace. Pomáhá běžencům přímo na Blízkém východě sehnat práci, aby neodcházeli do Evropy.
* Město Hof: Ze tří nouzových uprchlických ubytoven pro uprchlíky už nefunguje ani jedna. Do tělocvičen, kde spali běženci, se vrátil školní sport. Ve městě nejsou uprchlická „ghetta“. Daří se taky shánět mladým uprchlíkům stáže ve firmách. Chybí pro ně naopak místa na učilištích.
* Městská koordinátorka pro uprchlíky chválí integraci dětí, problémy vidí naopak u teenagerů nad 15 let a potom také u generace nad 40 let. Začlenit všechny uprchlíky do života ve městě podle ní potrvá řadu let.
O projektu
Sledujte s námi po celý rok rodinu syrských uprchlíků v Hofu
Přihlašte se k odběru zpráv o Fidě, Jásirovi, Okbovi a Sibě
Jednou měsíčně vám pošleme reportáž o tom, jak se jim daří.
Chronologie
Hlavní události z jejich života a změny v německé azylové politice zaznamenáváme také v časové ose.
Cíl: Německo na Facebooku
Další příběhy syrských běženců a bonusové materiály najdete i na naší facebookové stránce.
O projektu
O projektu
Autorem nápadu i reportáží je reportér Českého rozhlasu Vojtěch Berger. V zahraniční redakci ČRo pracuje 10 let. Působil jako stálý zpravodaj na Slovensku a v Rakousku.
Motivace: Hlavním cílem migrantů mířících v roce 2015 do Evropy bylo Německo. Všechna média podrobně sledovala jejich cestu přes Balkán, až na německé hranice. Pak ale jakoby se zájem ztratil. Co se stalo s milionem lidí, které Německo loni přijalo? Jak zvládá jejich integraci celá země, a jak sami uprchlíci? A kolik času je na takový nový začátek potřeba? To všechno má projekt Cíl: Německo sledovat.
Vznik projektu: Když Český rozhlas začínal hledat vhodné město a uprchlíky, kteří by se na projektu Cíl: Německo podíleli, v Německu zrovna vrcholilo předběžné sčítání celkového počtu běženců, kteří do země přišli v roce 2015. Bylo jasné, že jich bude kolem milionu, a že to bude obrovská výzva. Dobrovolné organizace pomáhající uprchlíkům měly plné ruce práce, a z pochopitelných důvodů ne vždy okamžitě a vstřícně odpovídaly na prosby médií o pomoc. „Napoprvé to nevyšlo ani nám,“ říká reportér Vojtěch Berger.
Hof byl v pořadí druhé oslovené město, po doporučení nevládní organizace Flüchtlingsrat Bayern, která pomáhá běžencům řadu let po celém Bavorsku. Najít kontakt k uprchlíkům pomohli přímo ve městě dobrovolníci, kteří se o ně starají. Sestava Fida, Jásir, Okba, Siba a Džihád byla otázkou několika telefonátů. Dobrovolníci doporučili ty uprchlíky, se kterými sami měli dobré zkušenosti. Finální skupina lidí tak vznikla náhodou, a stejnou náhodou je i jejich sociální background a vzdělání – vysokoškoláci, střední nebo vyšší střední ekonomická třída, všichni s velmi dobrou angličtinou (a dnes už i se slušnou němčinou). Všichni souhlasili s celoročním natáčením. Náš projekt funguje díky jejich ochotě.